Porto Riko’da nesli tükenmekte olup koruma altına alınan papağanlar kendileri yeni bir dil geliştirdi.

Peki vahşi akrabaları onları anlayabilir mi?

Bugün Porto Riko’daki yağmur ormanlarında çığlıkları ve ıslıklarıyla yankılanan papağan sesleri birkaç on yıl önce neredeyse hiç duyulmuyordu. Çünkü ormansızlaşma Porto Riko papağanlarına zarar vermişti. Özellikle 1970’li yıllarda adada kalan tek ormanlık alanlardan biri olan El Yunque‘ de 13 Porto Riko papağanı kaldı.  Bunun üzerine nesilleri tehlikede olan bu papağanları çevreciler korumaya ve yetiştirmeye başladılar.

O zamanlar Porto Riko Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Martínez, 2013 yılı civarında Porto Riko papağanlarının seslerinin birbirine benzemediğini fark etmeye başladı. Daha fazlasını öğrenmek için merakla, var olan dört papağan popülasyonunun hepsini (ikisi vahşi ve ikisi tutsak) dinledi ve kaydetti. Duydukları şüphesini doğruladı: Sesleri bir popülasyondan diğerine aynı değildi.

Bu durum üzerine biyolog Timothy Wright, papağanlar arasındaki iletişimsizliğin bir sorun olabileceğini ve papağanların,  özellikle kendi topluluklarındaki ilişkileri güçlendirmek için akranlarıyla iletişime geçebilmeleri gerektiğini dile getirdi. Bunun üzerine bilim adamları Haiti ve Dominik Cumhuriyeti gibi kendi ülkelerinde nispeten bol miktarda bulunan, yakından ilişkili Hispanyola papağanlarını Porto Riko’ya getirdiler ve onları Porto Rikolu papağanlarla tanıştırdılar. 2006 yılına gelindiğinde, dört Porto Riko papağanı popülasyonu vardı: El Yunque’de tutsak bir sürü, Rio Abajo Eyalet Ormanı’nda bir tutsak, getirilen sürü ve El Yunque’de kalan orijinal yabani sürü.

Araştırmalar sonucu bir popülasyonun yanına deneysel olarak birkaç farklı popülasyondan papağan eklendiğinde genç kuşlar yeni dili çabucak öğreniyor, ancak daha yaşlı kuşlar bu dili öğrenmeyi başaramıyor.  Markinez: “Yetişkinler yeni lehçeyi öğrenmek istemiyormuş gibi görünüyordu; sadece aynı lehçeye sahip kuşlarla takıldılar. Tıpkı insanların yabancı bir dil öğrenmesi gibi – bazı insanlar bunu diğerlerinden çok daha hızlı ve daha kolay öğreniyor” diyor.

Ve bu yılın başlarında ekip, 30 korunan papağanı El Yunque ormanına salıverdi. Lehçeleri, tamamen aynı olmasa da, ormanı yine papağan çağrılarının kakofonisiyle dolacak. Konuşkan zümrüt yeşili kuşların hala kritik olarak tehlike altında olduğu düşünülse de, bugün 600’den fazla papağan mevcut. 

+1
16
+1
59
+1
25
+1
97
+1
179
+1
2
+1
4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir